Реюнион - градчета и паланки
- Valeria Valeva
- Oct 6, 2016
- 3 min read
Образно градовете могат да се разделят на крайбрежни и планински, а разликата между тях е доста голяма. Крайбрежните градове наподобяват цивилизовани европейски градчета, чиито жители живеят в хармония със съвременния свят. Планинските градчета, от друга страна, са запазили автентичността и красотата на креолската култура и бит. Там хората живеят в хармония с природата и далеч от новостите на цивилизацията. За пример мога да дам места, които са достъпни само по горски пътечки и децата всяка сутрин вървят пеш по 10 километра до училището в съседното населено място. Искам да ви разведа из няколко малки и големи градчета. Последвайте ме….
Първа спирка – Saint Gilles les Bains. Това е градчето, в което живях аз - „най-френският град“, което ще рече, че тук имаше преобладаващо френско население от Метропола (както наричат Франция) и по-малко креолци. Градът е разположен на западното крайбрежие, има красиво пристанище и прекрасна дълга плажна ивица, по която можеш да стигнеш до съсседните населени места. Любимите ми места бяха страхотните две boulangerie (нещо като нашите закусвални), където се отбивах всяка сутрин преди работа и излизах оттам с по няколко плика с маслени кроасани, мадленки и всякакви такива изкушения; в своя защита искам да кажа, че никога не съм била фен на тестото, но французите знаят как да те изкушат.
Това беше един от малкото градове на острова, където можеш да намериш френски бутици и международни брандове. И няма как да не отбележа, че тук се намира най-известната дискотека на острова, благодарение на която в петък вечер градчето се пълнеше с хора от всякъде.


Едно от най-хубавите неща беше гледката от терасата ми. Ставаш сутринта и първото нещо, което виждаш е океана.


А това е централната част на града с дървото на пътешественика.

Ето ги и креолците, които винаги намират начин да се забавляват истински. Не видях някой да цъка нон-стоп на телефон или таблет.

Това беше домашният любимец, мини гущер, с който си живеехме в хармония, докато един ден без да искам не го измих с веро, понеже се беше скрил в мивката и след тази случка избяга.


А това е още едно често явление - хамелеон, който в случая се кипри на дървото пред терасата.

Стигаме до реката...



и пристанището...и разбира се, залез, какво друго.

На няколко километра северно от Saint Gilles les Bains се намира Boucan Canot. Тук съм виждала най-красивите залези...



...и най-много кайт сърфисти.

Меката на нощния живот - Saint-Pierre - е един от най-големите градове на острова. Разположен е на южното крайбрежие и е известен с нощния живот, който се развихря в петък и с единствената кроко ферма на острова.


Дойде време да разгледаме и столицата Saint-Denis. Най-големият град, разположен на най-северната точка на острова. Тук са всички административни сгради на местното управление, както и международното летище Roland Garros. Кацането на това летище си е голям адреналин, особено, когато си в Боинг 777, тъй като пистата е много къса и буквално свършва в океана. Всеки път като кацах се чудех, дали ще успее да спре навреме. Слава Богу, успяват.
Да си призная, не харесвам особено Saint-Denis, поради липсата на бяла раса и преобладаващо гангстероподобно население тип "ала Бронкс". Чак ме е хващало страх да се разхождам вечер, затова и умишлено избягвах посещенията си тук.



И за финал може да оставим крайбрежието и да навлезем навътре в планината, където ще открием Cilaos. Едно от красивите планински градчета, изходна точка за много планински маршрути, включително и към Piton des Neiges - най-високият връх на острова, 3070m.
Cilaos е разположен в центъра на циркуса, който носи същото име. Може би тук е моментът да обясня какво е циркус, защото циркусите тук не са като циркусите у нас. С две думи циркус е огромна падина, която се е образувала в следствие на срутването на кратер на вулкан. Реюнион е вулканичен остров, на който първоначално е имало три огромни кратера на вулкана, който е образувал острова. С времето тези три кратера се срутват и образуват три падини, така наречените циркуси, които са основни форми в съвременния релеф на острова. Тези три циркуса са Cilaos, Salazie и Mafate.
Ако в центъра на циркуса Cilaos e градчето Cilaos, то в центъра на Salazie е Hell-Bourg. Две думи - китно и живописно. Сякаш си попаднал в приказка. Малки къщички с типичната креолска архитектура и орнаментика, сгушени в планинския масив, а наоколо - тишина. Идеално място за релакс и събиране на енергия. Hell-Bourg има награда за едно от 150-те най-красиви селца на Франция.





Comments